06/2012 - obsah čísla
Nemoci krevet v akvaristice
4
Bakterie, houby a viry jsou stejně jako nespočet dalších neškodných mikroorganizmů nedílnou součástí životního prostředí zdravých krevet. Zde rozlišujeme neškodné užitečné (apathogeny) a nemoci vyvolávající (pathogeny) bakterie, přičemž ty užitečné převládají.
Amazonie – cesta za snem
8
Amazonie se svou nekonečnou pestrostí rybích druhů je snem každého akvaristy. Většina z nich si vybaví neodmyslitelné druhy, které obývají naše akvária. Existují zde však i druhy, které by se nevešly do žádného běžného akvária a ty jsou pro mnohé akvaristy stejně zajímavé a stávají se jejich životní výzvou. Pojďme si dnes povědět o takovémto životním snu, který je pevně spojen s bájnou Amazónií.
Synodontis multipunctatus - Moje zkušenosti s peřovcem kukaččím
16
Krásně zbarvení peřovci z čeledi Mochocidae - peřovcovití - pocházejí z Afriky. Jedním z druhů rodu Synodontisje i peřovec kukaččí - Synodontis multipunctatus. Obývá mělké pobřežní oblasti jezera Tanganika, kde žije jako endemit.
Veřejné akvárium & Fata Morgana
19
Veřejné akvárium v České Lípě ve spolupráci s botanickou zahradou hl. m. Prahy v unikátním skleníku Fata Morgana připravuje pro své návštěvníky velice zajímavou expozici akvárií, které budou co nejvěrněji imitovat přirozené biotopy tropických ryb.
Produkt roku 2012
20
Kam s ním…?
22
Tuto nerudovskou otázku si klade jistě téměř každý akvarista, který se rozhodl skončit s akvaristikou. Řeč je zde o akváriu, které mnohdy skončí u popelnice, v lepším případě ve vlastním sklepu nebo na půdě.
Staronová tetra s novým názvem - Hemigrammus filamentosus
28
V r. 2006 jsem si u firmy Aquarium Glaser (Rotgau, Německo) koupil zajímavé tetřičky.
3. ročník soutěže Přírodní akvária ČR 2012
28
Seznámení se soutěžními akvárii.
Corydoras napoensis
36
Jestliže chceme nějakého pancéřníčka, na kterém bychom se "naučili" pancéřníky odchovávat, pak asi není lepší možnost, než zkusit to s pancéřníkem drobným. A právě to je rybka, o které chceme v našem článku pojednat.
Nannacara aureocephalus
42
Tato skvostná akarka patří mezi oblíbené cichlidky Francouzské Guyany. Zde většinou obývá mělké stojaté vody pobřežních zón potůčků a jejich bažinatého okolí.
Akva novinky
46
Výhled na příště
49
Na co se můžeme těšit v roce 2013.
06/2012 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé akvaristiky,
Rok 2012 uběhl jako voda a tak máte před sebou v tomto roce poslední výtisk našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ. Pro mnohé z nás byl tento rok přelomový v pozitivním slova smyslu, pro mnohé naopak. A naše společné hobby akvaristika? Soudě podle reakcí prodejců a chovatelů akvarijních ryb propad trvá, podle některých je přímo katastrofální. Inu, kde nalézt pravdu? Se stagnací klasické akvaristiky tak, jak ji známe z našich obývacích pokojů, se však objevují nové akvaristické směry, které si získávají nové příznivce. Sem bych zařadil vzrůstající zájem o přírodní akvaristiku, jejímž zakladatelem a propagátorem je Takashi Amano, stále se udržující trend nanno akvárií i akvárií s krevetkami. Osobně tyto trendy považuji za odnože základní disciplíny a tou je akvaristika se svou nepřebernou škálou rybích druhů, které jsme ještě nedávno vídali ve společenských, ale i druhových akváriích v našich bytech. A těchto akvárií opravdu, bohužel, ubylo, neboť toto hobby se stalo v dnešní době pro mnohé nákladnou záležitostí a tak finanční rodinné rozpočty jsou nastaveny na základě jiných priorit. Moc bych se přimlouval za to, abyste odstavená akvária neodkládali k popelnicím, neboť pokud letos nepřijde konec světa, a to by mě naštvalo, jistě opět přijdou lepší časy, kdy se bude moci každý věnovat tomuto krásnému a naučnému koníčku. Zatím lze akvária použít třeba k pěstování orchidejí, jak je patrné i z příspěvku uvnitř magazínu.

Jednu z příčin současného stavu v naší akvaristice jsme se vám, milí čtenáři, snažili přiblížit v minulém dvojčísle našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ, kdy jsme se v mnoha příspěvcích zaměřili na produkci akvarijních ryb a rostlin v Asii. Zde je vidět masivní, doslova průmyslová výroba podporovaná státem. Tam si, na rozdíl od našich zákonodárců, dokázali spočítat, že se vyplácí finančně podpořit vznikající chovatelské podniky, neboť to sebou přináší i pracovní příležitosti a nemalý prospěch pro státní pokladnu. Již léta jsme na našich stránkách upozorňovali na to, že pokud se jako chovatelská velmoc nesjednotíme, budeme převálcováni. A to se také stalo. Kde jsou ty nádherné a robustní odchovy našich chovatelů, které byly schopné i několik let žít v našich akváriích, pokud jsme je sami svojí neopatrností nepřipravili o život? Dnes je již radostnou událostí, pokud se nám zakoupené rybky z importu podaří živé donést domů a umístit do akvária. A to je také jeden z důvodů poklesu zájmu o akvaristiku jako hobby.

Věřme tedy do příštího roku, ale i do těch následujících, že jsme již onoho pověstného dna dosáhli a že to bude již jen lepší a naše akvaristika bude opět stoupat směrem vzhůru! Náš společný magazín AKVÁRIUM ŽIVĚ bude další vývoj bedlivě sledovat, porovnávat a vás samozřejmě o všem včas informovat.

Jak jsem se již v úvodu zmínil, stojíme společně dnes po jedenácté (ano, tak dlouho jsme si již zachovali vzájemnou přízeň) na konci roku, kdy se patří jeden druhému něco hezkého do roku příštího popřát. Za sebe a za celou redakční radu našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ bych vám, milí čtenáři, chtěl do roku 2013 popřát mnoho a mnoho krásného, ale především to, aby staří Mayové koncem svého kalendáře v letošním prosinci mysleli na něco zcela jiného než na konec světa, tradičně také hodně zdraví a pro ty, kteří s ním letos tolik štěstí neměli, aby se jim co nejrychleji opět vrátilo. Dále bych vám chtěl popřát splnění vašich přání a také vzájemnou lásku a porozumění, neboť v době, kdy převládá nervozita a neurvalost, jsou to velmi důležité vlastnosti pro každého z nás. A nakonec bych si do roku 2013 přál pro nás pro všechny takový svět, ve kterém by stálo za to žít!

Na shledanou v roce 2013 a krásné, ničím nerušené pohodové pročítání našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ vám všem přeje váš
František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.